Prowadząc firmę działającą w branży e-commerce, czy sklep internetowy trudno wyobrazić sobie, aby nie posiadały one strony internetowej. Jednak, bądźmy szczerzy, zasady programowania są trudne i nie wszystkim znane. Dlatego takim osobom poleca się strony internetowe CMS. Sam skrót CMS pochodzi z języka angielskiego od słów Content Management System, co można tłumaczyć jako System Zarządzania Treścią. Zatem, czym jest CMS i jakie ma zalety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

CMS - co to takiego?

CMS to strona internetowa, która posiada panel administracyjny, który można samodzielnie i szybko modyfikować. Wszelkie zmiany treści, ale też pełna modyfikacja, a także dodawanie różnych zdjęć, grafik czy też filmów, odbywa się przez kliknięcie poszczególnych przycisków. Dotyczy to także usuwania treści. Jednocześnie pisząc np. opisy produktów czy tworząc katalogi można stosować formatowanie tekstów, a więc pogrubianie, kursywę czy wstawianie odnośników. Wiele systemów posiada bardzo często darmowe dodatki zwane wtyczkami. Wśród nich jest choćby galeria zdjęć. Ale owe wtyczki mogą także pomagać w pozycjonowaniu. Jeżeli prowadzi się stronę hotelu, można wtedy wybrać wtyczkę systemu rezerwacji. Sama instalacja wtyczek także jest bardzo prosta, szczególnie gdy stosuje się nowoczesny system CMS. Niewątpliwie darmowe wtyczki pozwalają rozszerzyć i zwiększyć funkcjonalność strony, ale wpływają także na czytelność interface'u.

Poznajcie zalety CMS

System CMS niewątpliwie ma wiele zalet. Do tych największych należy możliwość dodawania stron, ale i szybka oraz łatwa edycja nie tylko w polskiej wersji językowej, lecz także w wielu innych. Tak jak już wspominaliśmy każdy użytkownik ma możliwość formatowania tekstów, ale też może samodzielnie zarządzać wszelkimi mediami, co dotyczy choćby zdjęć czy video.


Podstawowym narzędziem systemu cms jest edytor tekstu. Edytor pozwala na tworzenie nagłówków, formatowanie tekstu, tworzenie list, tworzenie tabel oraz dodawanie zdjęć.


Strony www cms edytor tekstu


Kolejnym przydatnym modułem jest narzędzie do zarządzania mediami (zdjęcia, video, dźwięki, dokumenty). Wgrane pliki można grupować dodatkowo  w folderach.


Strony www cms edytor tekstu


Utworzone strony można dodawać do menu strony. Definicje oraz położenie menu kodowane jest przez webmastera jednak dodawanie elementów menu może być  już zarządzane przez administratora serwisu (redaktora).

Strony www cms edytor tekstu


Jaki CMS wybrać?

Systemy CMS można podzielić na dwie kategorie. Można wybrać ten o otwartym kodzie źródłowym, który zazwyczaj jest udostępniany publicznie i w większości przypadków nie ponosi się z tego tytułu dodatkowych opłat. Dostępnych do niego jest wiele szablonów, jednak istnieje konieczność aktualizacji. W przypadku tych najpopularniejszych jest to banalnie proste, gdyż wystarczy kliknąć w przycisk aktualizuj. Dostępny jest także CMS o zamkniętym kodzie źródłowym, który znany jest tylko klientom i tworzony jest jako produkt dedykowany danej firmie. Co ciekawe, można także zdecydować się na CMS hostowany. W tym przypadku można używać gotowego systemu, który zainstalowany jest na serwerze usługodawcy.


Jeżeli nadal zastanawiacie się, jaki CMS wybrać, to naszym zdaniem najlepiej postawić na WordPress, który, co ważne, dostępny jest także w polskiej wersji językowej, a dzięki temu, że posiada otwarty kod jest także darmowy. Dodatkowo musimy wspomnieć o darmowych, wielu szatach graficznych, a także możliwości wykorzystania wtyczek, za które nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.

Poznajcie elementy CMS

Każda strona CMS składa się z poszczególnych elementów. Istnieje możliwość dodawania podstron, ale i edytor całego tekstu podstron. Trzeba także wspomnieć o możliwości zarządzania mediami czy modyfikacji całego menu i to samodzielnym.

Jeżeli szukacie nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym na bieżąco będziecie mogli zmieniać choćby ofertę w waszym sklepie internetowym, to CMS jest dla Was. Nie musicie do tego celu wynajmować specjalistów i bez specjalistycznej wiedzy sobie z tym poradzicie. Sytuacja nie jest już taka prosta w przypadku stron bez CMS, gdyż wtedy nawet w przypadku prostych modyfikacji będziecie musieli skorzystać z pomocy programisty. Zatem strony www CMS są łatwe w obsłudze i większości z nich posiada darmowe dodatki. Jednak wykonanie strony lepiej zlecić specjalistom, którzy zadbają o jej maksymalną funkcjonalność. Warto wiedzieć, że w tym przypadku koszty są ustalane indywidualnie. 

logo

Masz pytania? Skorzystaj z formularzy