blog
user
25 082020

Szybkość ładowania strony www jest bardzo istotna zarówno z punktu widzenia odbioru przez użytkownika jak i dla robotów indeksujących. Jedną z metod przyspieszenia strony www jest zastosowanie CDN (Content Delivery Network) dla elementów statycznych. Elementy statyczne strony www to pliki które dostarczane są przez serwer w postaci takiej w jakiej znajdują się na serwerze. Do takich plików zaliczamy między innymi:

  • grafiki, pliki jpg, png, gif
  • arkusze stylów, pliki css
  • skrypty javascript, pliki js
  • czcionki, pliki ttf, woff, woff2


Kiedy uruchamiamy stronę www serwer oprócz stron wygenerowanych przez skrypty php zwraca także elementy statyczne. Z punktu widzenia sieci odległość fizyczna naszego komputera od serwera na którym znajduje się strona www ma znaczenie. Dlatego też dobrze jest aby strona www została pobrana z najbliższego serwera. W przypadku skryptów php nie ma możliwości aby dane były pobierane z najbliższego serwera ale w przypadku elementów statycznych już jest. 


Poniżej został zobrazowany przykład jak działa komunikacja komputerów z serwerem bez użycia CDN.

Poniższy schemat pokazuje jak działa komunikacja komputerów z serwerem w przypadku użycia cdn.


Aby elementy statyczne strony były dostarczane przez najbliższy serwer należy dla nich skonfigurować serwer cdn. Konfigurację taką można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich skorzystanie z dostępnych serwerów CDN. Biblioteki użyte na stronie www zamiast z naszego serwera możemy pobierać z serwera CDN. Własne style oraz grafiki strony lub produktów muszą być dostarczane przez "własny serwer cdn" w tym celu należy skorzystać z komercyjnych usług firm udostępniających serwery CDN.


Nie wiesz jak przyspieszyć swoją stronę www? Skontaktuj się z nami. Możemy zoptymalizować i przyspieszyć stronę www zarówno działającą w oparciu o Wordpress jak i Prestashop.


Użyte grafiki: źródło 1

Nasze newsy

Śledź nasze aktualności.

blog
user
16 042024

Wiosenne pożądki na serwerze

Wiosenne uporządkowanie zasobów na serwerze.

blog
user
13 072023

Iteracja dużej ilości danych w Laravel Eloquent

Jak poprawnie iterować dużą ilość danych w Laravel Eloquent

blog
user
29 032023

Wtyczka do Octobercms blokująca ip

Nowa wtyczka do Octobercms zwiększająca bezpieczeństwo stron www.

logo

Masz pytania? Skontaktuj się