blog
user
02 032021

Octobercms jest bardzo dobrym narzędziem do administracji stronami www. Dzięki narzędziom jakie dostarcza Octobercms tworzenie stron www jest na prawdę przyjemne. Niestety nie jest jeszcze bardzo popularny wśród webmasterów. Być może dlatego jego konstrukcja jest zupełnie inna i na starcie wymaga oswojenia się z systemem. Octobercms zawiera jednak bardzo dużo przydatnych rozwiązań, które brakują w Wordpress.


Tryb konserwacji

Tryb konserwacji jest wbudowanym narzędziem w system. Pozwala na szybkie zablokowanie dostępu do strony i wyświetlenie odpowiedniej treści. Wordpress nie ma takiej funkcjonalności. Trzeba posiłkować się dodatkową wtyczką. Tryb konserwacji działa tylko dla niezalogowanych użytkowników więc klient po zalogowaniu do panelu może przeglądać swoją stronę. Funkcjonalność ta jest szczególnie przydatna na początkowym etapie tworzenia strony.


Tryb debugowania

W przypadku włączenia trybu debugowania wszystkie wygenerowane błędy pojawiają się od razu na stronie. Narzędzie szczególnie przydatne w środowisku deweloperskim. Jeżeli tryb debugowania jest wyłączony wszystkie błędy są rejestrowane w dzienniku do którego jest dostęp z poziomu panelu. Należy dodać, że tryb debugowania dotyczy całego środowiska więc zarówno systemu jak i zainstalowanych wtyczek. Nie ma więc możliwości aby zainstalowana wtyczka wypluła błędy, które później mogą być zaindeksowane przez wyszukiwarkę. Strona wyświetlająca komunikat błędu może być dowolnie edytowana z poziomu panelu.

Logi żądań 404

Narzędzie szczególnie przydatne w przypadku przenoszenia gotowego serwisu z innego innego systemu. Można tutaj wyłapać adresy, które zostały przeoczone podczas migracji serwisu. Dodatkowo jeżeli w trakcie działania serwisu jakiś zasób został źle podlinkowany niezależnie od tego czy jest to medium czy strona html zostanie to zarejestrowane w dzienniku.  Strona wyświetlająca błąd 404 może mieć dowolną treść i dowolnie wyglądać. Edytować ją można z poziomu panelu.

Na poniższym przykładzie widać jak boty przeszukują stronę w poszukiwaniu elementów charakterystycznych dla Wordpress oraz dziurawych wtyczek.Kontrola dostępu do zasobów

Podczas instalacji Octobercms domyślnie zainstalowane są dwie role. Developer i Publisher. Administrator strony może jednak tworzyć role według uznania i przydzielać je użytkownikom. Również każda zainstalowana wtyczka pojawia się w narzędziu zarządzania rolami więc dostęp do niej również można przydzielać według uznania.


Wbudowany edytor 

Co prawda Wordpress ma wbudowany edytor szablonu jednak w porównaniu z Octobercms jest on niesamowicie biedny. Oto co dostaje administrator strony:

  • możliwość tworzenia nowych plików szablonu
  • funkcję wyszukaj w trybie edycji
  • funkcję znajdź i zamień w trybie edycji
  • tryb pełno ekranowy edytora
  • zapisywanie zmian przez CTRL+S
  • swobodny dostęp do zasobów statycznych szablonu: css, js, grafiki, czcionki
  • pracowanie na wielu zakładkach

Administrator Octobercms nie potrzebuje dostępu do FTP żeby wprowadzać drobne zmiany w szablonie strony co zdarza się przy pracy na Wordpress.

Możliwości, które daje Octobercms a których brakuje w Wordpress jest jeszcze więcej tutaj zostały wyszczególnione tylko te najważniejsze i najbardziej przydatne. Wszystkie powyższe sprawiają, że administracja stroną www zbudowaną na Octobercms jest dużo przyjemniejsza w porównaniu z Wordpressem.

Nasze newsy

Śledź nasze aktualności.

blog
user
16 042024

Wiosenne pożądki na serwerze

Wiosenne uporządkowanie zasobów na serwerze.

blog
user
13 072023

Iteracja dużej ilości danych w Laravel Eloquent

Jak poprawnie iterować dużą ilość danych w Laravel Eloquent

blog
user
29 032023

Wtyczka do Octobercms blokująca ip

Nowa wtyczka do Octobercms zwiększająca bezpieczeństwo stron www.

logo

Masz pytania? Skontaktuj się